Kot birmański – opis rasy

Kot birmański

Wiele osób zgodnie podkreśla, że koty birmańskie wykazują się zarówno wyglądem, jak i zachowaniem bardzo arystokratycznym. Zarówno jeśli chodzi o usposobienie, jak i o cenę, ta kocia rasa nie jest dla każdego. Jeśli chodzi o kot birmański cena, to koszt zakupu małego kociaka, posiadającego waży i uznany rodowód zaczyna się od 3000 złotych. Tu warto wspomnieć o tym, że kupowanie tej kociej rasy bez rodowodów jest bardzo ryzykowne (do stracenia są nie tylko dość duże pieniądze, ale również i zwierzę). Również hodowla kotów birmańskich, aby kociaki były zdrowe i w doskonałej kondycji wymaga dość dużych nakładów.

Kot birmański charakter

Koty rasy birmańskiej wykazują się charakterem bardzo umiarkowanym. Można nawet powiedzieć, że to bardzo ciekawa mieszanka charakterystycznych cech kotów syjamskich oraz kotów persów. Zdecydowanie jest to rasa dość łagodna, która ponadto bardzo szybko i mocno przywiązuje się do swojego właściciela. Ta rasa nie ma jakichkolwiek problemów z przebywaniem w tym samym czasie nawet z bardzo dużą grupą osób, dlatego też często właśnie kociaki birmańskie polecane są szczególnie tym wielopokoleniowym rodzinom, mieszającym ze sobą razem. Koty birmańskie bardzo dobrze czują się również wśród dzieci. Choć w zdecydowanej większości przypadków rasa ta nie ma większych problemów z akceptacją w domu innych zwierząt, to jednak zdecydowanie najlepiej dogaduje się i egzystuje z przedstawicielami własnego gatunku. Koty birmańskie są niezwykle ciekawymi i inteligentnymi zwierzętami, które bardzo szybo uczą się nowych sztuczek.

Wady i zalety posiadania kota birmańskiego

Z całą pewnością koty birmańskie są niezwykle uroczymi istotami, mogącymi śmiało kandydować do miana najlepszego przyjaciela domowników. Ponadto takie czworonogi są bardzo łatwe w pielęgnacji oraz ciche, co nie zakłóci spokoju domowników. A jeśli chodzi o wady, to w przypadku kotów birmańskich za takie uznać można:
-duże wymagania jakie koty mają, gdy zrobi się zimno – jest to bowiem rasa, która w żaden sposób nie toleruje chłodu,
-problemy wynikające z nietolerancji przez te rasę kota samotności (a co za tym idzie takie kociaki z pewnością nie będą czuły się dobrze w domu, w którym domowników nie ma prawie przez cały czas).

Kot birmański a zdrowie

Koty birmańskie to rasa żyjąca nawet przez kilkanaście lat (pod warunkiem oczywiście, ze ma zapewnione podstawowe warunki do życia). Jeśli już pojawiają się problemy zdrowotne, najczęściej związane są one w sercem.