Jesteś tym co jesz – to coraz bardziej popularny slogan

Coraz więcej słyszy się o roślinach czyniących cuda dla naszego zdrowia. Supermarkety, sklepy ze zdrową żywnością próbują sprzedać nam cudotwórcze rośliny z najdalszych zakątków świata za niebagatelną cenę. Jednak niewiele z nas wie, że rośliny mające istotny wpływ na nasze samopoczucie możemy znaleźć w przydomowym ogródku.

 

Superfoods – super żywność

 

Superfoods – czyli tzw. super żywność to dary natury mające zbawienny wpływ dla zdrowia, samopoczucia czy wyglądu. Zawierają wszystkie niezbędne mikro i makroelementy, dlatego planując posiłki powinniśmy dołączać je do naszej diety.

 

Czosnek

 

Czosnek nie bez powodu przez nasze babcie nazywany jest naturalnym antybiotykiem. Już jeden ząbek czosnku spożywany dziennie wystarczy, aby odczuć poprawę samopoczucia. Czosnek skutecznie wspomaga leczenie infekcji wirusowych, za sprawą związków siarkowych w nim zawartych. Dodatkowo jest drogocennym źródłem witaminy C, A oraz witamin z grupy B. Warto wiedzieć, że regularnie spożywany czosnek przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi oraz wspomaga odchudzanie.

 

Jabłka

 

Jabłka nasze ojczyste owoce są niedoceniane i często zapominane w planowaniu codziennej diety, szukając leczniczych właściwości w egzotycznych roślinach. Pektyny znajdujące się w skórce i nasionach wykazują działanie prozdrowotne. Powodują usuwanie metali ciężkich z naszego organizmu, pomagają perystaltykę jelit oraz obniżają zawartość cholesterolu. Ponadto są cennym źródłem witaminy C, żelaza i potasu.

 

Czarnuszka

 

Czarnuszka to roślina pochodząca z rejonów Morza Śródziemnego, jednak uprawiana jest również w Polsce. Często spotkać ją można na polach i łąkach rosnącą dziko. Na Wschodzie czarnuszka używana jest do leczenia zapalenia oskrzeli, regeneracji wątroby i nerek czy w stanach reumatycznych.