Jawa – wyspa pełna wulkanów

Jawa nie bez powodu nazywa jest wyspą wulkanów – znajduje się tutaj aż 121 wulkanów, spośród których aż 40 jest wciąż aktywnych. Wiele z nich posiada wyznaczone ścieżki trekkingowe, zarówno takie, które pokonać możemy w dwie godziny, jak i wymagające większej sprawności fizycznej i lepszej kondycji. Przedstawiamy 3 wulkany, na których wejście będzie prawdziwą atrakcją dla miłośników aktywnego wypoczynku i pieszych wycieczek.

1. Wulkan Ijen

Wulkan Ijen to z pewnością miejsce warte zobaczenia – na jego szczycie znajduje się jeziorko wulkaniczne, które wypełnia błękitna woda. Wejście na szczyt nie jest zbyt trudne, a sam trekking z pobliskiej miejscowości trwa około 2 godzin. Lokalni przewodnicy organizują również wejścia w godzinach nocnych, dzięki czemu na szczycie wulkanu możemy podziwiać wspaniały widok wchodzącego słońca.

2. Wulkan Bromo

To kolejny wulkan, z którego obserwować możemy wchód słońca. Trekking nie jest zbyt wymagający fizycznie, a na jego szczyt wejdziemy po kamiennych stopniach. Wulkan Bromo jest wciąż aktywny, przez co na szczycie można poczuć specyficzny zapach siarki oraz obserwować dym i unoszące się co jakiś czas pyły wulkaniczne. Aktywność tego miejsca odpowiada również za specyficzny, surowy krajobraz, brak roślinności oraz wyjątkowo malowniczy, nieziemski krajobraz. W okresie wzmożonej aktywności wulkan nie jest udostępniany dla turystów, co należy wcześniej skonsultować z odpowiednimi władzami.

3. Wulkan Semeru

Wulkan Semeru jest nieco bardziej wymagający do zdobycia – choć samo wejście na szczyt nie jest specjalnie trudne, trasa trekkingowa jest znacznie dłuższa niż w przypadku wulkanów Bromo i Ijen. Wysokość Semeru to ponad 3600m n.p.m., co czyni go najwyższym punktem na całej Jawie. Cała trasa trekkingowa w dwie strony wynosi ponad 30km, zdarzają się miejsca kręte, strome i bardziej wymagające fizycznie. Niektórzy przewodnicy oferują dwudniowe wycieczki, podczas których można zatrzymać się w dwóch obozach przystosowanych do rozbicia namiotu.