Religia w Wietnamie

Wietnam to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych na świecie oraz w naszym kraju. Całkowita inna kultura przyciąga turystów z Europy, którzy chcą zobaczyć coś innego. Przed wyjazdem warto jednak, poznać kraj do którego jedziemy, aby uniknąć na miejscy pewnych nieporozumień. Warto więc sprawdzić jak wygląda Wietnam religia .

Jak wygląda religia w Wietnamie ?

W Wietnamie możemy wyróżnić kilka religii. Dominującą jest jednak buddyzm, który praktykowany jest przez około 50 procent społeczeństwa. Buddyzm to nurt filozoficzny i religijny który zapoczątkował się około V wieku przed naszą erą. Podstawą buddyzmu są Cztery Szlachetne Prawdy, które były głoszone przez Buddę oraz przedstawiona również przez niego – Ośmioraka Ścieżka. Są to prawdy o: cierpieniu, przyczynie cierpienia, ustaniu cierpienia i ścieżce prowadzącej do ustania cierpienia.

Kolejną grupą społeczną pod kątem religii jest ta, która nie wyznaje żadnej wiary. Ta grupa nie jest liczna jak ta która wierzy w buddyzm ale i tak należą do niej około 18 procent społeczeństwa. Są to wiec osoby, które nie wyznają religii lub cały czas jej szukają.
Około 10 procent społeczeństwa w Wietnamie posiada wiarę plemienną. Są to zazwyczaj rdzenne wyznania plemion zamieszkujących te okolicę. Taka religia była podawana z pokolenia na pokolenie i ma ona dziś głównie znaczenie jako tradycji we współczesnym Wietnamie. Religie plemienne były najczęściej skupione na przodkach, których według wierzeń odwiedzały żywych ludzi jako duchy. Religia przemienna polegała bowiem na kulcie duchów przodków. W ciągu roku odbywały się cyklicznie różne rytuały, które dzisiaj mają już charakter tylko tradycyjny w odniesieniu do współczesnego Wietnamu.

Około 9 procent społeczeństwa jest chrześcijanami, czyli ich religia jest dokładnie taka sama jak nasza. Oznacza to, że na miejscu będziemy mogli uczestniczyć we mszy świętej w niedzielę. W Wietnamie możemy znaleźć chrześcijańskie kościoły, choć nie jest ich dużo i należy dużo wcześniej ich poszukać, aby mieć pewność, że do nich trafimy.