Jaka ściółka dla koni będzie najlepsza?

Każdy hodowca powinien traktować swoje zwierzęta z dużym szacunkiem i w miarę możliwości zapewniać im jak najlepsze warunki. Ściółka dla koni jest czymś bardzo istotnym, bo od jej odpowiedniego doboru zależy wygoda naszego stada. Warto jest więc odpowiednio przygotować się, nim przejdziemy do działania. Jaka ściółka dla konia jest najlepsza?

Słoma

Zdecydowanie najpopularniejszą metodą wyścielania boksów dla koni jest stosowanie siana. Jest to metoda, która swoją popularność zawdzięcza cenie, ale także temu, że uważa się to po prostu za sprawdzony sposób. Są oczywiście różne jej rodzaje i nie każda słoma będzie spełniała nasze wymogi. Rozchodzi się o wchłanianie wody oraz moczu- słoma owsiana radzi sobie z tym dość kiepsko, dużo lepiej jest w przypadku, kiedy zdecydujemy się na słomę pszenną. Słoma jest odpowiednia ze względu na estetykę oraz łatwość w utrzymaniu. Może być także dodatkiem w diecie koni- nie będzie to dla nich szkodliwe i wielu hodowców korzysta z tego przywileju.
Mimo wielu zalet, słoma nie jest jednak rozwiązaniem idealnym i trzeba to z niejaką przykrością przyznać. Ściółka dla koni w postaci słomy nie jest polecana dla zwierząt, które zmagają się z alergiami oraz chorobami układu oddechowego. Trzeba także zwracać uwagę na jej przechowywanie, bo jeśli zostawimy ją w nieodpowiednim miejscu, może się to na nas zemścić- może być za bardzo zapylona albo nawet spleśniała. Okazuje się także, że nagminnie zauważa się nadmierne spożycie słony wśród koni, w efekcie więc trzeba często słomę dokładać. Plusem jest jednak to, że koń zamknięty w boksie ma wtedy jakieś zajęcia- zajadanie się słomą sprawia, że jest zwierzęciem szczęśliwszym.

Alternatywy

Jest wiele alternatyw dla słomy, która nie jest rozwiązaniem idealnym. Jako ściółka bardzo dobrze sprawią się trociny. Pochłaniają nieprzyjemne zapachy i nadają się dla koni z alergiami. Największym minusem okazuje się ich długi rozkład i to, że są droższe w użytkowaniu od popularnej słomy.

Nieco tańszą alternatywą jest ściółka papierowa, która nieźle wchłania wodę oraz mocz, a zimą utrzymuje ciepło. Występuje w postaci gazet lub zadrukowanego papieru. Spożycie w niewielkich ilościach przez konie, nie powinno wywołać negatywnych skutków. Niestety, ten sposób może powodować, że w stajni będzie bałagan, bo wiatr może rozwiewać papier.

Interesującym rozwiązaniem wydaje się także użycie w boksach torfu, który eliminuje nieprzyjemne zapachy i ma dobre właściwości absorbujące. Konie niechętnie jedzą torf. Minusem jest jednak to, że może on zimą zamarzać. Zaletą jest jego cena, ale zdecydowanie nie jest to idealna ściółka dla koni.

Możemy także zdecydować się na wyścielenie boksów gumowymi matami. Ich średnia żywotność to około 10 lat. Trzeba je często sprzątać- nawet kilka razy w ciągu dnia. Dobrze jest także wyposażyć boksy w odpływy, aby mocz mógł być absorbowany. Niestety, polski rynek nie zalewa nas produktami tego typu, a ich cena, która wynosi około 1600 złotych, może skutecznie odstraszyć.