Koty a nasienie traw – jakie rośliny warto posiać dla kociej satysfakcji?

Close-Up Photo of Yellow and White Cat

Koty i ich przywiązanie do traw

Opiekunowie kotów doskonale wiedzą, jakie to fascynujące i niezwykłe zwierzęta. Koty potrafią dostarczyć nam wiele radości, jednak zdarza się również, że wykańczają swoją energię na niszczeniu naszych roślin. Jednak, co by się nie działo, powinniśmy uszanować naturalne instynkty naszych pupili. Dlatego warto zapewnić naszym kotom miejsce, w którym mogą się bawić i delektować się specjalnie dla nich przygotowanymi roślinami. W tym artykule dowiemy się, jakie rośliny warto posiać dla kociej satysfakcji.

Rozwiązaniem problemu niszczenia roślin przez koty jest zaoferowanie im alternatywy – własnego kawałka ogrodu, w którym będą mogły cieszyć się dostępem do specjalnie wyselekcjonowanych roślin. Ta opcja jest korzystna zarówno dla nas, jak i dla naszego kota, który będzie mógł wyładować swoje naturalne zachowania w bezpiecznym dla siebie i dla naszych roślin środowisku.

  1. Rośliny, które przyciągają koty

W przypadku kotów, jednym z najczęściej wybieranych gatunków roślin jest trawa. To naturalne, piękne i jednocześnie korzystne dla kota źródło zachwytu. Koty uwielbiają wąchać i gryźć trawę, co jest doskonałą rozrywką dla nich, ale także pozytywnie wpływa na ich trawienie.

Niektóre popularne rośliny, które przyciągają koty swoim zapachem i smakiem, to: mięta, melisa, kocimiętka, lawenda, tymianek, szałwia, macierzanka oraz skrzydłokwiat. Te rośliny są łatwe w uprawie i dobrze rosną w naszych klimatycznych warunkach.

  1. Rośliny oczyszczające powietrze

Kolejną grupą roślin, które warto posiać dla kociej satysfakcji, są te, które nie tylko są atrakcyjne dla naszego pupila, ale także posiadają dodatkową zaletę – oczyszczają powietrze.

Rośliny oczyszczające powietrze, takie jak palma bambusowa, paprocie, palmy, aloes, dracena, storczyki, kaczeńce i wiele innych, są nie tylko piękną ozdobą naszego ogrodu, ale także działają oczyszczająco na powietrze w naszym otoczeniu.

  1. Rośliny do jedzenia i naturalne witaminy

Koty to zwierzęta mięsożerne, ale czasami mają ochotę na coś innego. Dlatego warto posiać rośliny, które będą stanowiły smakowite przekąski dla naszych pupili.

Rukola, kolendra, pietruszka, koperek, szczypiorek czy sałata to tylko niektóre z roślin, które nie tylko będą przynosiły korzyść naszemu kotu, ale także będą stanowiły naturalne uzupełnienie jego diety.

  1. Rośliny o działaniu leczniczym

Niektóre rośliny posiadają właściwości lecznicze, które mogą pomóc w różnych przypadłościach naszych kotów. Jeśli nasz pupil ma problemy z układem trawiennym, może pomóc mu kocimiętka (Nepeta cataria). Natomiast jeśli przeszkadza nam woń moczu naszego kota, plantacja lawendy może pomóc w łagodzeniu tego problemu.

  1. Rośliny do wylegiwania się

Nie wszystkie rośliny muszą być gryzione czy zjadane przez koty. Warto stworzyć dla naszych pupili miejsce, w którym będą mogły odpocząć i wylegiwać się.

Odpowiednią rośliną do tego celu jest między innymi trawy rówieńkowe, jałowce, lawenda czy tawuły. Te rośliny nie tylko stanowią wygodne miejsce dla kota do relaksu, ale także są pięknym elementem naszego ogrodu.

  1. Rośliny do wspinania się

Koty uwielbiają wspinanie się po drzewach i innych wyższych elementach. Dlatego warto posadzić rośliny, które jednocześnie będą stanowiły atrakcyjne dla kota miejsca do eksploracji i wspinania.

W tym celu doskonale nadają się: bluszcz, pnącze dzwonkowe, powojnik, pnąca róża, a także trawa bambusowa czy jaszczurka.

  1. Rośliny, które odstraszają owady

Jeśli chcemy zapewnić dodatkową ochronę dla swojego kota przed uciążliwymi insektami, warto zasadzić rośliny, które odstraszają owady.

Takimi roślinami są na przykład werbena cytrynowa, lawenda, bazylika, rozmaryn czy geranium. Dzięki nim, nasz kot może spędzać czas na świeżym powietrzu w bezpiecznym środowisku, bez niepotrzebnego narażania się na ukąszenia i inne przykre niespodzianki.

Podsumowanie

Właściwy wybór roślin w naszym ogrodzie może przynieść ogromną satysfakcję dla naszych kotów. Posiadanie miejsca dedykowanego dla naszych pupilów, w którym mogą cieszyć się swobodą i radością, jest ważne zarówno dla ich dobrostanu, jak i dla naszego spokoju ducha.

Dlatego, jeśli jesteśmy miłośnikami kotów, warto zainteresować się posadzeniem roślin, które przyciągną nasze czworonogi swoim zapachem, staną się ich pożywieniem czy zapewnią im atrakcyjne miejsce do zabawy i wspinaczki. Dzięki temu nasze koty będą zadowolone, a my również będziemy mogli cieszyć się pięknem naszego ogrodu, wiedząc, że stworzyliśmy dla naszych małych przyjaciół optymalne warunki do życia.