Jak powinno się kąpać szczeniaka?

Kąpiel psa może być prawdziwym wyzwaniem. Zwłaszcza jeśli jest to akurat pierwsza kąpiel młodego szczeniaka, który nie wie jeszcze, co go czeka podczas pobytu w łazience. Kiedy można kąpać szczeniaka i jak przeprowadzić zabieg, żeby nie on koszmarem dla czworonoga i jego właściciela?

Jak powinna wyglądać pierwsza kąpiel?

Pierwsza kąpiel to wielkie wydarzenie. Powinno się ją przeprowadzić już po tym, gdy psiak skończy 6-7 miesięcy. Są to ogólne zalecenia, od których oczywiście są wyjątki. Na przykład młode yorki kąpie się niedługo po tym, gdy skończą 3 miesiące.
Jak podejść do kąpieli? Na pewno z dużą dawką cierpliwości i spokoju. Nie można nic robić na siłę, warto wykorzystać ulubioną zabawkę, żeby zwierzak poczuł się pewniej w nowej, nieznanej przestrzeni.

Kąpiel najlepiej zrobić po ostatnim spacerze, żeby później przez kilka godzin maluch mógł spokojnie wysychać w domu. Przed myciem warto dokładnie rozczesać sierść. Do wanny włóżmy matę antypoślizgową lub ręcznik, na którym postawimy czworonoga. Najpierw dokładnie moczymy psa, omijając głowę, a następnie nakładamy dokładnie szampon. Całość spłukujemy. Na koniec myjemy głowę, uważając, żeby woda nie dostała się do uszu i oczu.

Na koniec należy jeszcze tylko dokładnie osuszyć sierść ręcznikiem oraz ewentualnie suszarką.

Stosowanie się do tych zasad może pomóc zmienić koszmar wielu właścicieli w naprawdę przyjemną formę zabawy z pupilem.