Jaka karma dla kota będzie najlepsza?

Kocim gustom ciężko sprostać. Trudno czasem zrozumieć, czego kocia arystokracja oczekuje od jedzenia. Oprócz tego dochodzą poważne dylematy, co jest lepsze – karma sucha czy wilgotna? Co przede wszystkim powinno się znaleźć w diecie kota? Na te pytania udzielimy odpowiedzi w tekście poniżej.

Optymalna kocia dieta

Koty są bezwzględnymi mięsożercami. W przypadku psów, możliwe jest wprowadzenie odpowiedniej diety wegetariańskiej bez szkody dla ich zdrowia. Oczywiście, w takim przypadku konieczne jest odpowiednie zbilansowanie ich jadłospisu, tak aby dostarczyć im komplet potrzebnych składników odżywczych. U kotów, wprowadzenie diety wegetariańskiej jest całkowicie wbrew ich naturze i nie ma szans na stosowanie jadłospisu bazującego tylko i wyłącznie na roślinach. 

Kotu należy zapewniać jedzenie z jak największą ilością mięsa. Białko zwierzęce to podstawa, jednak należy także zwracać uwagę na kaloryczność pożywienia. Dobór ilości kalorii zależy od tego, czy kot jest wychodzący czy zamknięty w domu. Dla tych dwóch różnych sytuacji należy ustalić różne zbilansowane jedzenie dla kotów.

Dobrze by było, aby każdy miłośnik tych zwierząt zwracał uwagę na etykietę pożywienia, na której powinien być umieszczony rodzaj mięsa, bo samo określenie „mięso” nie wróży nic dobrego, a także skład procentowy oraz jego pochodzenie. Dzięki temu wiemy, czy mamy do czynienia z kiepskiej jakości podrobami czy z dobrej jakości mięsem ze zdrowej hodowli.

Czy karma dla kota z supermarketu to dobry pomysł?

Oczywiście nawet w markecie można znaleźć dobrą karmę, ale trzeba się mieć na baczności, bo można kupić produkty zawierające konserwanty i wypełniacze. Skład niestety może obfitować w znacznej mierze w białko roślinne, co tak naprawdę jest oszustwem, bo kot tego nie potrzebuje. Takiego kociego fast foodu, w którym mięsa jest jak na lekarstwo, a zastąpione jest ono składnikami roślinnymi, nie znajdzie się w specjalistycznych sklepach zoologicznych takich jak tiptop24.pl. Tam w asortymencie jest pełnomięsny pokarm dla kotów, taki jak Mokra karma dla kota – dziczyzna SABA 300g czy od tego samego producenta karma z indyka. Ilość głównego mięsa stanowi aż 88 procent zawartości, reszta to wątroba wołowa albo drobiowa. Karma wyprodukowane jest w Polsce, zawiera 100 procent składników pozyskanych z lokalnych, regionalnych źródeł. Produkt jest gotowany we własnym sosie bez dodatku wody czy bulionu. Mięso drobiowe pochodzi ze ściśle kontrolowanej hodowli. Nie zawiera sztucznych konserwantów, kolorantów i wzmacniaczy smaków.

Najlepsza karma dla kota – sucha czy mokra?

Na pytanie “sucha czy mokra karma dla kota”, w zasadzie daliśmy już odpowiedź powyżej. Najwyższej jakości kocie karmy to oczywiście karmy mokre. Suche karmy dla kota odwadniają, a dodatkowo w ich składzie jest za dużo węglowodanów, które mają wpływ na nieodpowiednią wagę zwierzaka. Ich proces produkcyjny wymaga zbyt dużej ilości cukrów. Na rynku dostępne są suche karmy ze zbilansowaną ilością tego składnika, ale ma to odzwierciedlenie także w cenie. Nie należy także dolewać wody do karmy suchej, bo wilgoć wyzwala wzrost patogenów. Ze względu na to, że kot to typowy mięsożerca, nie ma mechanizmów obronnych, które poradzą sobie z grzybami czy pleśniami.

Prosta prawda jest taka, że mruczek nie lubi pić wody i dlatego kocie karmy powinny być mokre i dostarczać mu odpowiedniej ilości płynów. Dzięki takiemu odżywianiu możliwa jest profilaktyka chorób układu moczowego.

Należy też pamiętać, że ważnym kryterium dla kota, czy karma jest dobra, jest jej konsystencja. Kuzyn tygrysa i lwa może grymasić i nie chcieć spożywać karmy, która mu nie odpowiada pod względem tekstury, co czasem może być ważniejsze nawet od jej smaku.

Kotom należy się jedzenie najwyższej jakości. Nie zawsze dobra karma musi dużo kosztować. Karma dla kota tanio i dobrej jakości – to możliwe! Sprawdź ceny na tiptop24.pl, a miło się zaskoczysz. Masz gwarancję, że Twój kot dostanie prawdziwe mięso, efektem czego wszyscy są szczęśliwi. Tylko w tle słychać pomruk zadowolenia…

Oprócz karmy dla kotów w internetowym sklepie zoologicznym znajdziesz także akcesoria dla zwierząt.