Imię dla psa – jakie wybrać?

Wielu ludzi mówi o tym, że pies jest członkiem rodziny, dlatego nie ma niczego dziwnego w tym, że wiele uwagi przykłada się do wyboru imienia dla ukochanego zwierzaka. Być może nie dla wszystkich jest to oczywiste, ale imię jakie nosi pies wiele mówi o właścicielu. Coraz częściej jest tak, że posiadacz psa nie speszy się z nadaniem mu odpowiedniego pseudonimu, w końcu zwierzę będzie je nosić całe życie. W internecie bez trudu można znaleźć różne listy z popularnymi imionami dla psa, które w dużej mierze odzwierciedlają wielkość zwierzęcia, jego rasę, usposobienie, a nawet panującą modę, popkulturę czy zamiłowanie właściciela do konkretnych rzeczy. Okazuje się, że wybierając odpowiedni pseudonim dla psa, można w znacznym stopniu „ułatwić” sobie życie, ponieważ psy reagują na pokreślone dźwięki.

Co trzeba wiedzieć o imionach dla psa?

Imiona dla psa są bardzo ważne w treningach. Behawioryści są zgodni, że zwierzęta rozpoznają swoje imiona, ponieważ coś się dzieje po ich usłyszeniu. Innymi słowy, jest to bardziej słowo „wskazówka” niż osobisty identyfikator. Oczywiście indywidualne cechy psa, takie jak kreatywność czy ekspresja także mają znaczenie, ale specjaliści twierdzą, że przy nadaniu imienia ważniejszy jest trening. W praktyce oznacza to tyle, że zwierze musi reagować na swój pseudonim i kojarzyć je z czymś pozytywnym. Można nauczyć rozpoznawać imię nagradzając smakołykami. To jedna z najpowszechniejszych metod. Wygląda to tak, że kiedy pies spojrzy na właściciela, należy zawołać go po imieniu i podać przekąskę i powtarzać to tyle razy, aż w końcu nauczy się, że odpowiadanie na pseudonim daję jakąś korzyść.

Dźwięki, które wolą psy

Imię składa się z dźwięków i te, które się wybierze, w znacznym stopniu wpłyną na zwierze. Według behawiorystów weterynaryjnych krótkie i „wzburzone” dźwięki powodują szybką reakcję, podczas gdy długie, powolne, kojące dźwięki nie, np. „Huck” może być lepsze niż „Huckleberry Finn”. Niektórzy eksperci twierdzą nawet, że twarde spółgłoski w imieniu pomagają psom odróżnić ją od otaczających dźwięków. Z drugiej jednak strony lepiej jest unikać pseudonimów, które brzmią podobnie jak komendy, np. Sąsiad, który może kojarzyć się z poleceniem „siad”.

Ludzkie imiona dla psa

Imiona ludzi to częste i dość popularne wybory. Wśród psów nie brakuje Kajtków, Stefanów, Maćków, a nawet anglojęzycznych takich jak: Maks, Lola czy Bella. Niektórzy trenerzy uważają, że nadanie psu imienia osoby może doprowadzić do przypisania mu zbyt wielu ludzkich cech. Biorąc jednak pod uwagę popularność tej praktyki, nie wydaje się to być problemem dla większości miłośników psów.