Jeśli chcesz wychować swoją papugę to musisz poznać kilka zasad jej behawioru.
W zależności od gatunku ptaki mogą zachowywać się zupełnie inaczej. Dlatego istotne jest, aby poznać charakter danego gatunku zanim zdecydujemy się na zakup. Na przykład żako są dużymi papugami, które potrafią naśladować brzmienie ludzkiego głosu, zaś nimf jest wszędzie pełno, uwielbiają towarzystwo i pięknie mogą umilić czas wydawanymi przez siebie dźwiękami.
Jaki charakter mają papużki faliste?
Zwykle są to osobniki wykazujące się dużą dozą ciekawości w stosunku do otoczenia. Z pewnością są ptakami bardzo towarzyskimi, więc trzymanie ich w pojedynkę może nie być najlepszym rozwiązaniem nawet jeśli człowiek zapewni im dużo uwagi to niestety mogą pojawić się zaburzenia behawioralne. Zachowanie papugi falistej, które zwykle jest irytujące dla właściciela to dziobanie. Co ciekawe na wolności ptaki bardzo rzadko to robią, więc specjaliści tłumaczą pojawienie się takiego rodzaju behawioru życiem w niewoli, gdzie zwierzę nie ma możliwości ucieczki, ponieważ znajduje się w wolierze. Niektórzy właściciele zostają dotkliwie podziobani przez swoich pupili a niekiedy takie zachowania nasilają się. Jeśli opiekun zmaga się z opisywanym problemem to powinien zgłosić się z papugą do lekarza weterynarii a ten ewentualnie po wykluczeniu wszelkich zaburzeń zdrowotnych wyśle skrzydlatego pacjenta na konsultację do behawiorysty.
Właściciel papugi musi przygotować się na trudne poranki.
Posiadanie zwierzaka, który codziennie zaczyna poranek od głośnego witania nowego dnia całą skalą różnych dźwięków po pewnym czasie może stać się uciążliwe. Dlatego należy zastanowić się czy posiadanie papugi w bloku, gdzie nie mieszkamy sami jest dobrym pomysłem. Jeśli sąsiedzi uznają naturalne zachowanie ptaka za problem to właściciel musi liczyć się z konsekwencjami a niekiedy dochodzi nawet do interwencji straży miejskiej. Są to pojedyncze przypadki, ale trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność.