Młóto browarniane powstaje, jako produkt browarniany. Podczas procesu warzenia piwa z jęczmienia słodowego wydobywa się węglowodany, pozostawiając jedynie białko i błonnik, które wchodzą w skład młóta. Jest to produkt niezwykle często wykorzystywany w hodowli bydła. Zawiera on wysoką zawartość białka chronionego, które jest trawione w jelicie i wpływa korzystnie na zawartość białka w mleku.
Zalety stosowania młóta browarnianego:
W gospodarstwach wykorzystujących duży udział niskobiałkowej paszy objętościowej, jak na przykład kiszonki kukurydzianej pojawia się problem niedoborów białka w żwaczu. Rozwiązaniem tych problemów jest zakup koncentratów o wysokiej zawartości białka oraz bogatych w białko produktów o odpowiedniej wilgotności. W okresach, gdy dostęp do pasz objętościowych jest ograniczony, młóto browarne może być także wykorzystywane, jako zamiennik paszy objętościowej. Ponadto, stanowi uzupełnienie bogatej w cukier kiszonki z traw.
Co zawiera młóto browarniane?
Młóto browarne odgrywa rolę stabilizatora w procesie fermentacji zachodzącej w żwaczu. Aby ograniczyć u bydła mlecznego straty azotu, należy zapewnić zwierzętom optymalne funkcjonowanie żwacza. Żwacz ( ze względu na wykształcone białko drobnoustrojowe) pełni istotną rolę w odpowiedzi na zapotrzebowanie krów na aminokwasy i dostarcza im dużą dawkę energii w postaci lotnych kwasów tłuszczowych. Młóto browarne ma działanie ochronne i zapobiega powstawaniu kwasicy żwacza. Młóto charakteryzuje się również niską zawartością potasu. Dzięki temu wpływa niezwykle korzystnie na utrzymanie równowagi składników mineralnych, głównie na przyswajanie magnezu oraz innych pierwiastków przez krowy. Oprócz tego zachodzi równolegle proces lepszego przyswajania azotu zawartego w paszach. Młóto oprócz dużych ilości białka zawiera też, między innymi: skrobię, cukier, kwas mlekowy, wapń, fosfor, magnez, sód, potas, chlor, tłuszcz surowy, włókno surowe oraz popiół surowy. Z czego białka surowego w młócie browarnianym jest najwięcej.
Korzyści ze stosowania młóta browarnianego:
Pasza treściwa, jaką jest młóto browarne pozostaje w żwaczu znacznie dłużej. Wobec tego krowy mogą pobrać więcej energii i białka. Stymulacja fizyczna, jaką zachodzi w żwaczu pobudza jego ściany, żwacz lepiej pracuje, a pasza znajdująca w nim jest lepiej wymieszana. Młóto nie przechodzi zbyt łatwo przez czepiec, co zmusza krowy do jeszcze bardziej wzmożonego przeżuwania. Taki proces wpływa pozytywnie na układ trawienny krów i poprawia wchłanianie innych składników odżywczych pasz.
Jak przechowywać młóto browarne?
Młóto browarniane powinno być przechowywane w silosie. Należy wyrównać górną warstwę kopca i przykryć ją. Aby zapewnić dobrą szczelność można wykorzystać folię i obciążniki. W takim stanie zabezpieczenia dojdzie do naturalnego zakwaszenia i samoistnej konserwacji młóta. Jeśli zależy nam na większej konserwacji, możemy do młóta browarnianego dodać soli. Taki sposób zapewnia paszy długą trwałość, dochodząca do kilku miesięcy.