Koty o umaszczeniu szylkretowym – co należy o nich wiedzieć?

Rudo-czarne ubarwienie u kotów dla niektórych jest jednym z piękniejszych. Posiadacze tak umaszczonych kotów mogą czuć się naprawdę wyjątkowo – takie zestawienie kolorystyczne zdarza się niezwykle rzadko. Są one bardzo zjawiskowe, cieszą oko właścicieli, ale co z ich zachowaniem?

  1. Umaszczenie szylkretowe – czyli jakie?
  2. Dlaczego głównie kotki mają szylkretową maść?
  3. Jaki charakter ma kot szylkretowy?

Przyjrzyjmy się kilku ciekawostkom dotyczących tych kotów. Może okaże się, że to kot właśnie dla nas?

Umaszczenie szylkretowe – czyli jakie?

Szylkret była to nazwa, która oznaczała materiał o brązowo-złotym ubarwieniu. Pozyskiwany był on z płytek rogowych pochodzących z pancerza żółwi szylkretowych. Z tego materiału tworzono wyroby dekoracyjne oraz akcesoria użytkowe, takie jak oprawki okularów lub grzebienie.

Kot szylkretowy to taki, który ma mniej lub bardziej wymieszane barwy rudo-czarne na swoim futrze. Niektórym ludziom kojarzyło się to z pancerzem żółwi – stąd taka nazwa. Każdy kot o trójkolorowym umaszczeniu jest inny – nie ma dwóch takich samych, które mają taki sam układ kolorów. Możemy znaleźć różne kombinacje kolorystyczne, np. mieszankę plam w kolorze brązowym oraz rudym czy też niebieskich i kremowych. Wszystkie te połączenia mogą występować w kombinacji z kolorem białym.

Dlaczego głównie kotki mają szylkretową maść?

Szylkretowe umaszczenie kotów nie jest częstym zjawiskiem, dlatego też koty te są wyjątkowe. Nie znajdziemy dwóch kotów z takim samym układem kolorów. Dodatkowo takie połączenie kolorystyczne zarezerwowane jest głównie dla kotek. Wynika to z dziedziczenia genu, który jest odpowiedzialny za rudy kolor sierści. Jest to gen dominujący i znajduje się na chromosomie, który determinuje płeć żeńską, czyli X. Kotki z trójkolorowym futrem są niezwykle cenione, głównie dlatego, że ich kocięta mogą mieć dowolną maść. Czasem zdarza się tak, że w jednym miocie każdy kociak jest innego koloru.

Kocury szylkretowe rodzą jedynie raz na 35 tysięcy przypadków – oznacza to, że w Polsce jest ich około siedmiu tysięcy. Przedstawicie płci męskiej, noszący takie ubarwienie, zazwyczaj częściej są bezpłodne w porównaniu z kocurami białymi lub szarymi.

Jaki charakter ma kot szylkretowy?

Niektóre źródła mówią o tym, że kot szylkretowy ma jeden z najbardziej intensywnych kocich charakterów. Kotki mogą być nieco nieprzewidywalne i nieobliczalne, a także zadziorne i niezależne, mające trudności z zaakceptowaniem innych zwierząt. Inne źródła z kolei informują o tym, że nie ma związku między kolorem sierści a charakterem zwierzęcia.

kot trójkolorowy